Ból penisa podczas współżycia i oddawania moczu. Niestety, to może być…

Ból podczas oddawania moczu, ból w czasie stosunku czy po prostu ból bez względu na przyczynę – jak sobie z tym poradzić i czy może to być niebezpieczne? Dobrze jest zareagować jak najszybciej w przypadku bólu, ponieważ może oznaczać początek jakiejś choroby.

Spis treści

  1. Dyspareunia, czyli ból podczas stosunku
  2. Ból spowodowany przez stulejkę
  3. Ból spowodowany przez krótkie wędzidełko
  4. Choroba Peyroniego
  5. Ból spowodowany budową anatomiczną kobiety
  6. Złamanie penisa – czy to możliwe?
  7. Ból penisa przy oddawaniu moczu
  8. Grzybica prącia

Dyspareunia, czyli ból podczas stosunku

Ból członka w czasie seksu nazywamy dyspareunią. Istnieją dwie przyczyny tej dysfunkcji (w życiu mężczyzn): nabyte lub wrodzone choroby prącia, a także wady anatomiczne – jeśli chodzi o wady, to można zaliczyć skrzywienia członka, stulejkę oraz za krótkie wędzidełko. Drugim powodem są choroby prącia przenoszone drogą płciową oraz stany zapalne w obrębie moczowo-płciowego (np. zapalenie cewki moczowej, zapalenie żołędzi). Przy drugim przypadku odczuwamy ból nie tylko podczas stosunku, ale także w czasie oddawania moczu. Ten przypadek charakteryzuje także pieczenie i swędzenie prącia.

Ból spowodowany przez stulejkę

Ból penisa w czasie stosunku często spowodowany jest przez stulejkę. Jest to inaczej zwężenie napletka, które utrudnia, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia odciągnięcie go do tyłu w celu odsłonięcia żołędzi. Niektórzy uważają, że stulejka nie pozwala na dzieci – jest to kłamstwo. Stulejka powoduje wyłącznie obniżenie przyjemności odczuwanej z seksu. Wszystko zależy od stopnia w jakim jest rozwinięta. Może ona całkowicie uniemożliwiać odbycie stosunku lub tylko powodować bardziej lub mniej odczuwalny ból. Takie zaburzenia najlepiej leczyć chirurgicznie. Często takie zabiegi przeprowadza się już u dzieci, gdy stulejka zostanie stwierdzona.

Ból spowodowany przez krótkie wędzidełko

Kolejną przyczyną powodującą ból penisa jest krótkie wędzidełko. Inaczej jest to skóra, która przypomina żyłkę – jej funkcją jest połączenie żołędzi z napletkiem. Kiedy wędzidełko nie jest wystarczającej długości nie pozwala na odciągnięcie napletka. Ten ból jest dość charakterystyczny, ponieważ mężczyzna odczuwa szarpanie/ciągnięcie delikatnego organu. Często przy tym towarzyszy lęk przed jego zerwaniem i jak się okazuje dość słuszny, ponieważ mając krótkie wędzidełko przy zbyt ostrym współżyciu może dojść do zerwania.

Choroba Peyroniego

Jest to inaczej stwardnienie ciał jamistych penisa. Inaczej nazywana włóknistym stwardnieniem członka. Towarzyszy jej skrzywienie penisa w takim stopniu, że oboje kochanków odczuwa silny ból podczas penetracji. U mężczyzn za ból odpowiedzialna jest tylko osiągnięcie erekcji, a u kobiet nieodpowiedni kształt prącia wprowadzonego do pochwy. Mówi się, że choroba Peyroniego jest wynikiem mikro urazów penisa, ale także powikłaniem cukrzycy, miażdżycy lub nawet chorób wenerycznych.

Ból spowodowany budową anatomiczną kobiety

Ból w czasie seksu nie musi być wcale spowodowany przez czynniki związane z budową członka. Przyczyna może leżeć po stronie partnerki. Mówi się, że pochwa dopasowuje się do kształtu i wielkości penisa, ale zdarza się, że bywa zwyczajnie za krótka i za ciasna (szczególnie jeśli mężczyzna jest posiadaczem sporego przyrodzenia). Często rozwiązaniem problemu jest zmiana pozycji.

ból po stosunku

Warto wspomnieć, że ból podczas stosunku może być wynikiem złego nawilżenia pochwy lub odbytu. Często ludzie są nieświadomi prawdziwego źródła problemu i doszukują się tego, skąd bierze się ból. Niestety, ale w wielu przypadkach spowodowany jest tylko przez brak doświadczenia.

Złamanie penisa – czy to możliwe?

Raczej każdy jest w stanie stwierdzić, że złamanie penisa jest niemożliwe, bo nie posiada ani jednej kości – to tylko mięśnie. Ciała jamiste wewnątrz prącia podczas wzwodu wypełniają się krwią, co usztywnia je i pozwala na odbycie stosunku. Zdarza się, że podczas zbyt ostrego seksu możliwe jest przerwanie błony otaczającej ciała jamiste. Jest to nieprzyjemne i przez wielu nazywane złamaniem. W miejscu „złamania” pojawia się krwiak, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Tkanki wymagają zszycia. Po paru tygodniach wszystko wraca do normy.

Ból penisa przy oddawaniu moczu

Ból w czasie stosunku to nie wyłączny rodzaj bólu członka. Dość często zdarza się, że ból pojawia się w momencie oddawania moczu. Czy to niebezpiecznie? Jedną z przyczyn jest Chlamydioza. Nie występuje często, ale należy mieć to na uwadze. To choroba weneryczna wywołana przez bakterie Chlamydia trachomatis prowadzi do zapalenia cewki moczowej, co powoduje ból penisa – szczególnie w momencie oddawania moczu.

Zdecydowanie częstszą przyczyną bólu członka przy oddawania moczu jest rzeżączka. To również choroba weneryczna, ale wywoływana przez bakterie Neisseria gonorrhoeae. Najczęściej atakuje cewkę moczową, co powoduje ból i silne pieczenie przy oddawaniu moczu. Może temu towarzyszyć ropny wyciek. W XXI wieku choroba ta nie jest problemem – w przypadku odczuwania bólu przy oddawania moczu warto zgłosić się do urologa.

Grzybica prącia

To choroba przenoszona drogą płciową, która powoduje ból. Inaczej nazywana drożdżycą lub kandydozą. Odpowiadają za nią drożdżaki Candida albicans. Do jej objawów zaliczamy swędzenie, silne pieczenie, nieco rzadziej ból penisa (głównie w momencie drożdżakowego zapalenia napletka i żołędzi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *