Gdy to przeczytasz przestaniesz palić! Działanie papierosów szokuje…

Palenie papierosów nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także działa negatywnie na życie seksualne. Przeprowadzono do tej pory mnóstwo badań z udziałem papierosów i naukowcy są zgodni – palenie zwiększa ryzyko pojawienia się impotencji aż o ponad 50%.

Palacze w wieku około 35-40 lat cierpią na największą podatność na impotencję. Wówczas jest ona 3 razy bardziej możliwa niż u osób niepalących.

Młodzi mężczyźni, którzy cierpią na impotencję w większości przypadków powinni obwiniać palenie papierosów. Z wiekiem czynników jest coraz więcej (przyjmowane leki, cukrzyca itd.). Samo palenie papierosów u mężczyzn do około 49 roku życia zwiększa szansę na impotencję aż o niecałe 54%. Do tego dodajmy kilka innych czynników i impotencja murowana.

proszę nie palić

Oszacowano, że ponad 100 tysięcy mężczyzn (30-49 lat) w Polsce cierpi na impotencję właśnie przez palenie papierosów. Prawdopodobnie jest ich o wiele więcej niż 100 tysięcy – raczej nie każdy chwali się swoja impotencją. Palenie papierosów nasila zaburzenia erekcji, które już istnieją. W ten sposób o wiele szybciej można wpaść w impotencję. Do tego tytoń jest przyczyną chorób układu krążenia.

Nikotyna to związek, który łatwo wchłania się z układu oddechowego i jamy ustnej. Bardzo łatwo dostaje się do mózgu. Jeden papieros dostarcza do organizmu około 1-3 mg nikotyny, gdzie jeden papieros zawiera jej od 6 do 11 mg.impotencja przez palenie papierosów

Nikotyna w małych ilościach pobudza układ autonomiczny i powoduje wyrzut amin katecholowych z nadnerczy. Powoduje to między innymi skurcz mięśni gładkich.

Spis treści

  1. Badania mówią jasno: “Lepiej nie palić…”
  2. Palenie wpływa na jakość nasienia
  3. Podsumowanie

Badania mówią jasno: “Lepiej nie palić…”

Naukowcy są ze sobą zgodni – palenie papierosów ma ogromny wpływ na erekcję. Co ciekawe, przyczyny do tej pory nie zostały w 100% wyjaśnione, ale jedno jest pewne – Nałogowe palenie wpływa na naczynia krwionośne; osłabia przepływ krwi do penisa, a ignorowanie problemu może prowadzić do impotencji. Za prawidłową erekcję w największej mierze odpowiada układ krążenia.

Przyczyny problemów z erekcją u palaczy

  • Ograniczony dopływ krwi tętniczej spowodowany przez pobudzenie układu nerwowego,
  • Za niskie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych spowodowane przez uszkodzenie śródbłonka naczyniowego przez tytoń. Finalnie do prącia dociera mniej krwi,
  • Nagły skurcz naczyń krwionośnych w obrębie prącia, który jest naturalnym następstwem pobudzenia mózgu właśnie przez nikotynę. Finalnie do prącia dociera mniej krwi tętniczej,
  • Wzrost stężenia fibrynogenu – zwiększa ryzyko tworzenia zakrzepów w małych naczyniach, co utrudnia dopływ krwi do penisa,
  • Problemy z utrzymaniem krwi w prąciu – inaczej palenie powoduje problemy z utrzymaniem wzwodu. Nikotyna uszkadza mechanizm zastawkowy, którego zadaniem jest zatrzymanie krwi w prąciu podczas stosunku seksualnego.

Palenie wpływa na jakość nasienia

Palacze dużo częściej popadają w przedwczesny wytrysk, a do tego ich jakość spermy znacznie spada. Niepalący mężczyzna w wieku 30-50 lat powinien wytwarzać około 3,5 ml nasienia. U palaczy jest to tylko 1,9 ml! Co ciekawe, tyle nasienia wytwarza niepalący 60-70-letni mężczyzna.

Jeżeli nie doszło do żadnych uszkodzeń w organizmie przez nałogowe palenie, to nagłe rzucenie nałogu może nagle poprawić jakość nasienia oraz podnieść poziom erekcji.

Składniki znajdujące się w dymie tytoniowym nie tylko wpływają negatywnie na ilość nasienia – jakość również drastycznie spada. Zmniejsza się żywotność i aktywność plemników. Mało tego, palacze „posiadają” większą ilość zdeformowanych plemników oraz tych z nadmierną fragmentacją DNA. Fragmentacja DNA w jednej próbce nie powinna przekraczać 15% (nasienie doskonałe). U palaczy fragmentacja DNA często dotyczy ponad 30% plemników (słabe nasienie).

Podsumowanie

Sięgając po papierosa trzeba mieć świadomość wszystkich niekorzyści jakie przynosi palenie. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że regularne palenie już po kilku latach może być bardzo odczuwalne. Dla wielu ludzi to bardzo przyjemna, odprężająca czynność, ale niestety bardzo niezdrowa – i trzeba o tym wiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *